Свържи се с нас

Любопитно

Никулден – празник на рибарите и банкерите

Published

on

На 6 декември източноправославните християни честват Свeти Никола Чудотворец. Първобразът е историческа личност – Никола Мираликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара – Ликия, Мала Азия (днешна Турция). Още като младеж той наследил голямо богатство от баща си и раздал всичко на децата и бедните си съграждани.

За добрите му дела се разказвали множество легенди. Така, например, когато един богаташ с три дъщери се разорил и решил да продаде децата си като робини, светията тайно му подхвърлил три кесии със злато и така спасил момичетата от ужасна участ. Той откупувал и други хора от робство.

Източноправославната религиозна традиция го почита като покровител на мореплавателите. Според една легенда, по време на силна морска буря, светецът спасил с молитви моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб. Соред друга светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, починал при падане от най-високата мачта.

Свети Никола пътувал много по море и от опасностите се спасявал благодарение на божията закрила. В едно от житията му се споменава епизод, в който той обърнал към християнството пирати, нападнали кораба, с който той пътувал.

В образа на свети Никола се преплитат чертите на добродетелния християнин и на езически бог (Посейдон). Това е причината българите да го почитат като патрон на моряците и рибарите, както и като покровител на океаните, моретата, реките и езерата. Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата.

Свети Никола умира на 6-ти декември 345 година. Паметта му се почита и до днес от Християнската църква именно на тази дата.

В Западна Европа също честват свети Никола (Николаус). В немско-говорящите страни, Холандия и Белгия този ден е особено важен за децата. В нощта на пети срещу шести декември децата оставят обувките си с надеждата добрият светец да ги напълни с лакомства и подаръци.  В много райони на запада празненствата за свети Николаус постепенно се трансформират в Коледа.

Любопитно

Влезте в тренда и сменете аутфита си за Карнавала

Published

on

В карнавалния ден, на 18 май, от 10.00 до 18.00 часа и … до изчерпване на количествата, Община Габрово ще разположи собствен карнавален информационен щанд на площад „Възраждане“.

Там ще Ви посрещнат усмихнати млади хора, които ще ви предложат програмата за фестивалните дни и най-търсения вестник за деня – Карнавалния. Но това не е всичко. Ще може да си купите и магнити за спомен и карнавални артикули от колекция 2024 – искрящо привлекателна и забелязващо свежа. Влезте в тренда и сменете аутфита!

Облечете и обуйте най-актуалните за сезона цветове, а когато се „стъкнете“, огледайте се и намерете голямата карнавална рамка, в която да запечатате своя забавен спомен.

Бройките са ограничени и само онези, които проявят предвидливост и бързина ще се сдобият с така желаните карнавални атрибути.

Ако пък случайно не сте разбрали, че в Габрово има Карнавал, което не го вярваме, ама за всеки случай –вижте програмата, че да знаете защо са толкова готини тези тениски и тези хора в тях .

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Любопитно

Слави Бонев и Иван Минчев водят карнавалното шествие

Published

on

Слави Бонев и Иван Минчев – двама добри приятели заедно в тяхното вечно царство и отново заедно на любимия им карнавал, за да ни напомнят, че каквото и да става „Шоуто трябва да продължи“. Те ще бъдат на една платформа в емблематичната за всеки от тях визия.

Макетът на Иван Минчев е готов, правят се детайлите по него – обяснява художникът на габровския карнавал Драгомир Цанев, който през последните 3 месеца повече е в работилницата, отколкото вкъщи. Заедно с него са и още единадесет души, но всъщност работят като едно цяло.

От възстановяването на Карнавала до днес те вече имат зад гърба си 24 издания. Това художникът нарича ценен опит, който ги превръща в добре смазана машина, където всеки си знае задачата. През ръцете им, само за настоящия карнавал, са минали 19 макета, като не броят дребните елементи, които също изработват и отнемат немалко време.

За направата на любимите за снимки карнавални фигури са използвани 18 кубика стиропор – за ръце, глави, крака, фигури. За да си представи човек колко е това като обем може да го сметне като има предвид, че 1 блок е 3 х 3 х 1,2 м и дебелина около 10 см. Лепила, бои, натронова хартия, рабица, арматурна тел, железните профили са задължителен елемент.

Всичко това обаче просто събрано няма да направи макетът такъв, какъвто го виждаме в карнавалното шествие, затова си има алгоритъм на работа. Художникът и двама заварчици правят фигурата /така явно наричат тялото/, след което подхващат плетачниците и кашировчици, успоредно с фигурата се изработва главата и накрая се правят ръцете и краката.

Но най-първо се правят конструкциите, разбира се преди това е рисунката, която няма как да се направи без темата на карнавала и сценарий с участниците. В своята работа всички от карнавалната работилница освен много труд, влагат и много любов и внимание, всеки пази смешни и не до там забавни спомени, както и не си признават, но си имат любими макети. За един такъв разказва художникът Драгомир Цанев.

Фигурата до ден днешен той нарича „безумната котка“ – изработена на щурм за една нощ. Става въпрос за габровската котка, която се завръща след дългото прекъсване на карнавала.

Всичко е готово, предстои денят на шествието и общоградското забавление, но оказва се котка няма, няма и опашка за рязане, което поставя традицията на габровци под сериозен риск. Тогава се събират отбор верни приятели, които ще наречем с малки имена, както художникът ни каза – Ники, Недко и Огнян и само за една нощ сглобяват най-безумната котка, която показва отново габровската изобретателност.

Материали вече няма затова ползват подръчни такива – главата – топка от тел, парцали и вестници, а тялото – пет PVC тръби, всичко това облечено с черен плат. Опашката с балон напълнен с хелий, за да е вирната и лесно кметът да я среже. Хиляди са историите като тази, които и до ден днешен предизвикват усмивки по лицата на замесените в карнавала.

Усмивки по лицата на хилядите посетители на Карнавала ще има и тази година. Сред всички тях на карнавалната трибуна ще се прокрадне и един сериозен поглед, зад който може да разпознаем художникът Драгомир Цанев. Той винаги гледа критично своята работа, а когато види емоциите на хората, които предизвиква тя, отдъхва за малко и идва времето за следващия карнавал…

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Любопитно

Ученици от Габрово и Литва ваяха кулинарни шедьоври

Published

on

Ученици и учители от Училището по хотелиерство и колеж по мениджмънт в латвийската столица Рига и Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ в Габрово обмениха добри практики.

Габровската гимназия се превръща във все по-желан партньор на училища от Европейския съюз за партньор по програма Еразъм+. От 28 април до 7 май гимназията ни бе домакин на осем ученици и двама учители от професионалното училище по хотелиерство и колеж по мениджмънт.

Групата изпълнява проект мобилност, в сферата на професионалното образование и обучение. Прецизно разработената програма включваше както посещения на известни ресторанти в Габрово, така и професионални „разходки“ из комплекси в Арбанаси и елитни ресторанти и хотели във Велико Търново.

Учениците разглеждаха кухните, проучваха менюта с ястия от българската национална кухня, разговаряха с представители на персонала и мениджмънта на заведенията за начина на организация на работа.

Когато си в ПГТ – Габрово имаш възможност да наблюдаваш и да участваш в мастър клас няколко пъти в годината – да си спомним двете издания на „На върха на пламъка“. Сега към портфолиото на гимназията добавяме и мастър клас с Романс Артамоновс – собственик на ресторанти и преподавател в Колеж по мениджмънт в Рига.

С изключително майсторство, страст и много настроение учениците от Латвия и техните връстници от България демонстрираха готварски умения и под ръководството на техните преподаватели създадоха кулинарни шедьоври.

В Трявна латвийските гости останаха очаровани от самобитната атмосфера на града, производството на „жива“ бира, изкушаващото разнообразие на традиционни лакомства и сувенири.

РЕМО „Етъра“ остави незабравими спомени с оживлението на Гергьовден и демонстрацията на занаяти. Културната програма включваше и посещения в Дома на хумора и сатирата, Интерактивния музей на индустрията, в които учениците истински се забавляваха, докато екскурзоводите им разказваха за традициите, миналото и съвремието на Габрово.

От ПГТ – Габрово изказаха благодарности и на екипа на Младежкия център, който презентира работата на Община Габрово с младите хора и се включи в интересния разговор за младежките инициативи в Латвия, както и на заместник-областния управител Иван Любомиров за приемането на групата и представянето на областта с нейните особености и забележителности.

„Класа“, бе коментарът на ръководителя на групата Евиа Антанавика относно програмата и преживяното в Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица